Tyto stránky obsahuji funkci hlasového asistenta, který slouží ke čtení obsahu stránky. Pokud chcete hlasového asistenta používat, stiskněte klávesu: eS -. Pokud chcete znát podrobnosti o jeho ovládání zmáčkněte klávesu: N.
Používat hlasového asistenta | Nepoužívat hlasového asistenta | Trvale deaktivovat hlasového asistenta | Nápověda hlasového asistenta
Pro uzavření této informace klikněte zde.
Na hlavní menu se dostanete klávesou: Há ----. Na doplňkové menu se dostanete klávesou: eM ---- . Pro čtení článku stiskněte: Pé ----. Pokud budete procházet jednotlivé elementy klávesou TAB, budou se Vám názvy jednotlivých odkazů předčítat. Na obsah článku se dostanete klávesou: Cé ----. Jednotlivé položky menu procházíte klávesou TAB.
Aktuálně se nacházíte na stránce:
Čekejte prosím, než se načte zvukový soubor...

Turistická oblast Brdy a Podbrdsko

logo (2)

Brdy a Podbrdsko je turistická destinace, kterou najdete doslova za hranicemi našeho hlavního města.


Článek o destinaci, tipy a fotografie 

Turistická oblast Brdy a Podbrdsko

Úvodní foto

Nedotčená příroda kousek za Prahou

Brdy a Podbrdsko je turistická destinace, kterou najdete doslova za hranicemi našeho hlavního města. U Zbraslavi opustíte Prahu, a ještě pod dohledem vysílače na Cukráku se před vámi začnou otevírat brdské lesy, přesněji lesnaté pohoří Hřebeny.

To už se ocitnete u našeho městečka Řevnice, které je skutečnou (severní) branou do Brd. Lesy se tu otevírají ve všech směrech. Severním směrem najdete Český Kras se slavným Karlštejnem, směrem na jih a jihozápad samotné Brdy.

Foto 

Popisek fotky: Vyhlídka Hladká skála u Černošic s výhledem na řeku Berounku

Rozlehlé lesy, neporušená příroda a vše, co k tomu patří, to jsou vyhledávané benefity Brd. Centrální část území naší destinace tvoří CHKO Brdy a do konce roku 2015 zde byl vojenský újezd. Ten byl veřejnosti nepřístupný, což po dobu více než 60 let přispělo k udržení nedotčeného přírodního rázu krajiny.

Unikátní příroda, nekonečné lesy, ale i venkovská krajina s viditelnými stopami minulost a řadou drobných památek, to jsou přesně ty důvody, proč nazýváme Brdy a Podbrdsko krajina samoty a ticha.

Článek 

Do Řevnic z Prahy vlakem za půl hodiny

Nejlepší na tom je, že do Řevnic můžete přijet vlakem. Cesta z pražského hlavního nádraží trvá přibližně 35 minut. Vlaky přitom jezdí ve špičce každých deset minut.

Brdy jsou tak jako stvořené pro jednodenní výlety a víkendové pobyty. Stejně tak jsme oblíbenou destinací pro školy. Žáci a studenti tu mají stále co obdivovat. Školy v přírodě jsou také vyhledávanou možností.

Výlety na kolech v Brdech

Pokud pojedete vlakem, nezapomeňte s sebou vzít samozřejmě kolo. Brdy a Podbrdsko jsou rájem cyklistů.

A když říkáme rájem, tak to myslíme doopravdy. U nás si totiž přijde na své každý. Pokud jste vášniví cyklisté a rádi zdoláváte náročnější terén, budete to u nás milovat. Pokud si ale chcete udělat výlet na kolách s dětmi, i pro vás budeme mít v nabídce nepřeberné množství výletů.

Foto

Popisek fotky: Dopadová plocha Jordán v srdci CHKO Brdy

Pokud přijedete přímo k nám do Řevnic, pak pro vás máme naplánovaný výlet kolem Berounky. Řevnice jsou cyklostezkami protkané, takže odsud se můžete vydat do všech směrů.

Rodiny s dětmi si u nás přijdou na své

Brdy a Podbrdsko jsou otevřené rodinám s dětmi. Můžete si udělat výlet do přírody s dětmi z Prahy nebo Plzně. Ať už to vezmete z kterékoli strany, vždycky najdete něco zajímavého a zábavného. Nudit se tu nebudete.

Najdete tu zámky i zříceniny hradů, ale i zajímavá muzea. Zvídavé hlavičky nezapomeňte vzít do Hornického muzea v Příbrami, kde mohou mimo jiné vyzkoušet hornický vláček nebo obří skluzavku.

Pokud přijedete s dětmi do Řevnic, tak se můžete vydat po pohádkové stezce brdského lesního pána Fabiána.

Stopy minulosti a vojenská historie

Život v Brdech a Podbrdsku formovala po staletí příroda a nepříliš laskavé životní podmínky. Hluboké lesy a hornatá krajina nenabízela příliš možností k obživě. Od středověku se tu rozvíjela řemesla vázaná na les a těžbu dřeva. Díky nalezištím rud se v pozdějších epochách dařilo hutnictví. To vyžadovalo uhlí, které místní uhlíři vyráběly v tzv. milířích pálením dřeva. Jak už správně tušíte, v Brdech se po staletí rozvíjelo také havířské řemeslo. Zejména Příbramsko patřilo dolům a havířům.

Foto

Popisek fotky: Hornické muzeum v Příbrami

Historie Brdy je svázaná s působením armády. V naší novodobé historii zde byl vojenský výcvikový prostor, najdete tu památník Vojna, který přibližuje život vězňů v komunistickém lágru, ale i několik památníků obětem války nebo unikátní Muzeum na demarkační linii s desítkami vojenských exponátů a bojových vozidel. Vojenské a další technické památky tvoří jedinečné bohatství Brd a Podbrdska.

Letní radovánky i zimní turistika

Opravdu se dá najít pár kilometrů za Prahou po celý rok ráj pro turisty? My jsme o tom přesvědčeni a rozhodně vám můžeme slíbit, že budete mít co objevovat.

Pokud se k nám vydáte v teplejších měsících, můžete relaxovat v přírodě, navštívit zdejší malebná městečka, ale třeba se i v létě vykoupat.

Do Brd se můžete vypravit samozřejmě i v zimě. Zimní krajina Brd a Podbrdska má své příznivce. Nespočet výhledů do zimní ztichlé krajiny se vám zapíše hluboko do srdce.

Foto

Popisek fotky: Zimní Hřebeny, Fabiánovo lože

Pokud trávíte svou dovolenou rádi aktivně, pak přibalte lyže. V Brdech najdete kilometry značených běžkařských stop, které čekají na vaše rozběhnutí.

V čem jsou unikátní Řevnice?

Řevnice jsou malé město svou velikostí, nikoli však významem a duchem. Po celý rok se u nás konají kulturní a společenské akce. Namátkou Pivní festival, Porta, gastrofest nebo Lesní slavnosti divadla v našem jedinečném lesním divadle.

Pokud si k nám uděláte výlet, nezapomeňte navštívit některou z našich úžasných restaurací a kaváren. Doporučujeme gurmánské zážitky v restauraci Corso, hipsterskou kavárnu Modrý domeček nebo pivovar v budově nádraží. Pro děti tu máme dokonce velkou hernu Domeček.

Řevnice jsou vyhledávanou destinací vodáků. Řeka Berounka se tu rozlévá do šířky a vy se můžete při splavnění kochat okolní přírodou, ale třeba i nahodit udici a ulovit si čerstvou rybu.

Těšíme se na návštěvu!

Více informací o Turistické oblasti Brdy a Podbrdsko najdete na webu www.brdyapodbrdsko.cz.Vytvořeno 16.12.2021 10:39:43 - aktualizováno 27.3.2023 12:29:46 | přečteno 1795x | petra.karesova

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Přívětivě komunikující město Řevnice

EU
load